Balneoterapia – czym jest?

Pod tym tajemniczo brzmiącym terminem kryje się lecznictwo z wykorzystaniem wód mineralnych. Ich cenne właściwości są znane od dawien dawna. Jak pokazują karty historii, z zabiegów z zastosowanie balneologii radowali się już nawet w okresie starożytności.

Obecnie, dzięki tak ogromnemu rozwojowi technologii i szerokiemu dostępowi do przeróżnych narzędzi badawczych, balneoterapia stosowana wieki temu może być silnie rozwijana. Poprzez lata intensywnych badań udało się udowodnić, że zabiegi z wodami mineralnymi są bardzo zdrowotne i przede wszystkim ogromnie skuteczne. Nie powinien zatem dziwić fakt, że na ten zabieg decyduje się dziś coraz szersze grono ludzi w rozmaitych grupach wiekowych – tak osoby młodsze, jak i starsze. Można śmiało zaliczyć balneologię do kluczowych dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Polega ona przede wszystkim na poddawaniu się zdrowotnym kąpielom siarczkowym, kwasowęglanowym czy zabiegach borowinowych. Pacjenci mogą wykąpać się w zawiesinie borowinowej, poddając ciało specyficznemu przegrzaniu. Owe przegrzanie musi być równomiernie następujące oraz głębokie. Wtedy zabieg pozwoli na oczyszczenie organizmu oraz pobudzenie mechanizmów termoregulacyjnych. Zabieg jest w pełni bezpieczny. Co to natomiast daje? Skutków balneoterapii w tym wydaniu jest cała masa. Po pierwsze, zabiegi borowinowe czy siarczkowe dają sposobność zlikwidowania wszelkich stanów zapalnych. Poza ich właściwościami przeciwzapalnymi, mają też właściwości bakteriobójcze oraz ściągające. Odżywiają, odkwaszają organizm, poprawiają ukrwienie oraz usuwają zalegające w nas toksyny i bakterie. Tym samym zabiegi te pozwalają na ogólny wzrost formy naszej skóry, zminimalizowanie bólów czy chociażby zwiększenie ruchomości stawów.

Balneoterapia nie wiąże się praktycznie z żadnymi skutkami ubocznymi, a nawet wręcz przeciwnie – zawsze zdziała dla naszego organizmu coś dobrego, niezależnie od tego, kto zabiegowi z tej dziedziny się poddaje i w jakiej jest kondycji. Opisane powyżej zabiegi z borowiny są dobre także dla osób ćwiczących intensywnie. Po wzmożonym wysiłku fizycznym warto odciążyć narząd ruchu oraz rozluźnić mięśnie, a w tym pomagają właśnie kąpiele borowinowe, którym warto się poddawać mniej więcej po sześciu – ośmiu godzinach po zakończeniu treningu.