Epilacja – skuteczny sposób na nadmierne owłosienie

Usuwanie nadmiernego owłosienia u kobiet, występującego na różnych częściach ciała, jest często niesamowicie kłopotliwe. Zwyczajne ogolenie się maszynką nie zawsze jest wskazane, zwłaszcza, gdy panie mają problemy natury dermatologicznej – wrastające włoski czy tak zwany hirsutyzm, a więc owłosienie typowe dla mężczyzn. Obecnie medycyna estetyczna zna jednak pewne sposoby na to, aby kompleksu zbyt obfitego owłosienia pozbyć się raz na zawsze.

Rozwiązaniem, które jest polecane ze względu na niemal maksymalną skuteczność okazuje się epilacja. Jest to nowoczesny zabieg wykonywany z pomocą lasera. Dzięki strzałom lasera wymierzanym prosto w cebulki włosa, możliwe jest całkowite pozbycie się niechcianego owłosienia. Depilator czy wizyta u kosmetyczki na standardowe usuwanie włosów pastą cukrową czy woskiem wraz z biegiem czasu odchodzą do lamusa. Wystarczy seria kilku zabiegów, aby móc cieszyć się w pełni gładkim ciałem, odzyskując przy tym swobodę, wygodę i pewność siebie.

Mechanizm działania epilacji opiera się bowiem na usuwaniu owłosienia razem z korzeniami. Cebulka, jako że jest zlikwidowana przez promienie świetlne, nie może produkować nowych włosów. Nie ma także żadnych skutków ubocznych tego rodzaju działania na skórę owłosioną. A zatem nie ma obaw o trwale pojawiające się stany zapalne jak przy maszynce, podrażnienia, charakterystyczne po goleniu czerwone punkciki czy swędzenie. Epilacja jest wykonywana na wszystkich częściach ciała, w zależności od tego, co zażyczy sobie klientka. By jednak laser zadziałał, owłosienie musi być naprawdę obfite a włosy ciemne. Chodzi w tej metodzie o to, aby pozbyć się melaniny. Epilacja laserowa jest wykonywana na twarzy, w okolicach bikini, pod pachami, na rękach oraz nogach.

Generalnie na rynku znajduje się cała masa rozmaitych rodzajów laserów, które różnią się wielkością głowicy oraz długością emitowania światła i częstotliwością impulsów. Skuteczne są zwłaszcza lasery diodowe, które wypuszczają światło o falach 810 nm. Oczywiście taka maszyna może być właściwie regulowana, w zależności od potrzeb i preferencji. Parametry powinny być dobierane indywidualnie. Skóra jest różna u każdego – inna będzie u kobiety, inna u mężczyzny, liczy się także wiek, stopień ujędrnienia, odcień, zawartość melaniny itp. Dlatego też, to, że naszej koleżance wykonano taką a nie inną serię zabiegów, nie oznacza wcale, że tyle samo będzie i u nas. Wszystko to kwestia osobista. Na pewno jednak łatwiej jest się pozbyć włosów ciemnych aniżeli jasnych czy rudych.

 W praktyce polega to na tym, że wiązka światła, jaką emituje laser, zostaje pochłonięta przez melaninę. Następnie ta energia pochodząca z impulsu lasera zostaje przekształcona w energię termiczną i w konsekwencji tego zniszczeniu ulega cały mieszek włosowy. Tym samym skutkiem jest wypadanie włosów jakieś dwa tygodnie po wykonanym zabiegu. Oczywiście nie możemy liczyć na to, że jeden zabieg będzie dla nas zbawienny i od razu zaczniemy mieć w danym miejscu gładziutką skórę. Żeby efekt był trwały i solidny, a co ważne utrzymywał się przez dłuższy czas, musimy poddać się kilku zabiegom tego typu z zachowaniem stosownych przerw między sesjami. Te przerwy także mają ścisły związek z fizjologią włosa pacjenta.

Epilacja nie trwa długo i jest odczuwalna, a i wyższe parametry, na jakich prasuje laser nawet można rzec, iż dość bolesna, ale czego się nie robi dla urody? Tym bardziej, że depilacja woskiem czy pastą cukrową także wiążą się z dość silnym bólem. Nawet jeżeli po laserze pozostanie niewielkie zaczerwienienie, krostki jak po poparzeniu czy opuchlizna nie ma co się martwić, bowiem to jest zupełnie naturalne. Warto zastosować na te podrażnione miejsca alantan oraz panthenol. Znikną następnego dnia. Zabieg epilacji jest dużą oszczędnością czasu i mimo tego, że wycenia się całe pakiety serii na kilka tysięcy złotych, to w przeliczeniu wszystkich kosztów ponoszonych przy standardowej depilacji, i tak wychodzi taniej. Zabiegom laserowym poddawajmy się tylko po uprzedniej konsultacji z kosmetologiem czy też lekarzem. Musimy też zwrócić uwagę na to, czy wykonuje to osoba doświadczona i wykwalifikowana do przeprowadzania takowych zabiegów.